Türkiye’ye Turist Yollayan Turizm Devi İflas Bayrağını Çekti

Almanya merkezli tur operatörü FTI, iflas başvurusunda bulundu. Türkiye, şirketin en çok tatil sattığı destinasyonlar arasında önemli bir konumdaydı.

DW Türkçe’nin bildirdiğine göre, iflastan etkilenenler için para iadesi çalışmaları sürerken, bu durumun sigorta şirketleri ve fonlar üzerinde ciddi bir yük oluşturması bekleniyor. 11 bin çalışanı olan FTI, pandemi sürecinde Alman hükümetinden 595 milyon euro yardım almıştı.

ABD’li yatırım konsorsiyumu Certares, FTI’yı sembolik bir bedel olan 1 euro karşılığında satın almayı ve ardından şirkete 125 milyon euro nakit kaynak sağlamayı teklif etmişti. Ancak rekabet kurumunun incelemesi tamamlanmadan önce şirketin nakit rezervleri tükendi.

Türkiye’ye Olan Yoğun İlgi Son haftalarda daha az rezervasyon alan FTI, hizmet sağlayıcılarının nakit ödeme talepleri nedeniyle likidite sıkıntısı yaşadı. Nisan ayında FTI, Türkiye’ye olan talebin yüksek olduğunu ve pandemi öncesi 2019’da görülen rezervasyon sayılarını aşarak yeni bir rekor kırılacağını açıklamıştı. FTI’nın iflasının Türkiye’deki turizm sektörü üzerindeki etkisi yakından izleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir