Seçim sonrası ilk anketi Aydın Ünal açıkladı: AK Parti toparlandı CHP epeyce sıkışacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i AK Parti Genel Merkezi’nde ağırladı. Yapıcı mesajların paylaşıldığı görüşmenin ardından Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de TBMM’de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘siyasette yumuşama’ olarak nitelendirdiği süreci Özel, ‘normalleşme’ olarak tarif etti.

Yaşananlar, Yeni Şafak Yazarı Ersin Çelik moderatörlüğünde TVNET’te yayınlanan Siyaseten programında masaya yatırıldı.

Yeni Şafak Yazarı Aydın Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Özgür Özel arasındaki görüşmeleri değerlendirdi.

“CHP kendisine bir düşman bulmak zorunda ve bu iktidar olacak”

Şu anki iklimin yıllarca korunmasının mümkün olmadığını CHP’nin iç yapılanmasına vurgu yaparak anlatan Ünal,

“CHP zaten 14 Mayıs 2023 seçimleri öncesinde de birçok fraksiyonu bir arada bulunduruyordu. CHP’de Alevi, Sünni ve bir miktar PKK’ya müzahirler var. 1 Mayıs’ta gördüğümüz radikal örgütler var. Tuncel de İzmir de CHP çatısı altında. CHP dengeleri gözetmek için kendisine bir düşman bulmak zorunda ve bu düşman da iktidar olacak

” diye konuştu.

Seçim sonrası ilk anketi Ünal açıkladı: CHP epeyce sıkışacak

Özgür Özel’in CHP’nin içerisindeki dengeleri bir arada tutabilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Ünal, Erdoğan’ın ılımlı tavrının şimdiden anketlere sirayet ettiğini de söyledi.

“AK Parti’nin oyları toparlanmış durumda” diyen Ünal, “Arada 10 puanlık bir fark gördüm. Son yaşananlar CHP’yi bir hayli sıkıştırmış durumda”

dedi.

Ünal’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Benim teorim şu, CHP zaten 14 Mayıs seçimlerine girinceye kadar içinde birçok fraksiyonu barındırıyordu. Alevi, Sünni bir miktar PKK’ya müzahirler var. 1 Mayıs’taki radikal örgütler var. Tunceli de İzmir de CHP çatısı altında. CHP zaten burada dengeleri gözetmek zorundaydı. Denge için de düşman lazımdı. Türkiye’de de gerilimi CHP yapıyordu.

Hep AK Parti’yi suçlamışlardı ama, Türkiye’deki gerilim CHP’den kaynaklanıyordu, CHP gerilim oluşturmak zorundaydı. Gördük ki, bu içindeki fraksiyonlara birçok şey eklendi.

Irkçılar, faşistler eklendi. Bolu’da Afyonkarahisar’da gördüğümüz gibi…

DEM Parti ile bir iş birliği var. PKK kesimleri eklendi, İYİ Parti’den milliyetçilerden oy gitti.

İçerdeki dengeleri denklemi bir arada tutabilmek çok zorlaştı CHP için. Erdoğan bunu gördü ve gerilim üreten olmadığını gösterdi. Şimdi bütün gözler CHP’de.

CHP bu kadar denklemi bir arada tutamaz. İktidara karşı çok sert söylemlerde bulunup bir düşman bulacaklar.

Atanamayan öğretmenleri ve emeklileri istismar eden bir politika izleyip hükümeti hedef alacaklar. Kayyum kavgaları ortaya çıkacak.

Erdoğan’ın yumuşak görünmesini muhafaza edemeyeceğini düşünüyorum.

Akrabasını işe aldı diye AK Parti’yi eleştirenler vardı. CHP’de de bir ay içinde onlarca haber görmeye başladık. Bilmem kimin kardeşi eşi, önümüzdeki 5 yılda neler olur.

Istakoz üzerinde bir takım eleştiriler çıkmıştı, diskolar barlar otaya çıkmaya başladı.

CHP çok karışık bir süreç yaşayacak. Özel, iktidarı düşmanlaştırarak içeriyi konsolide etmeye çalışacaktır. Buradan Erdoğan’ın pozitif bir algıyla çıkacağını düşünüyorum.

Meclis’te mezhep tartışmalarını körükleyen vekiller var. Bu açıklamalar da Özel’i zorlayacak. Kendi vekillerine bir şey diyemeyeceği için iktidarla savaşa girip kaybedecektir.

Bir anket gördüm AK Parti’nin oyları epeyce bir toparlanmış durumda, CHPile arasında 10 puanlık bir fark gördüm. Van tartışmaları, son açıklamalar CHP’yi epeyce bir sıkıştırmaya başlamış.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir